Jak si spočítat mzdu?

Určitě se mnou budete souhlasit, že byste se nenechali zaměstnat někde, kde by vám vůbec neřekli, kolik si za své výkony vyděláte, a hrozilo by tak, že dostanete příliš málo nebo dokonce také vůbec nic a nebudete tudíž mít z čeho žít. Pouze v ojedinělých případech byste pak sice mohli vzít i toto, ale to jedině tehdy, když by nebylo vyhnutí anebo by vás ona konkrétní činnost natolik bavila, že byste se jí chtěli věnovat. A i v takovém případě by to bylo možné pouze tehdy, když byste měli i nějaký jiný zdroje dostatečných příjmů, které by vám umožňovaly existenci.

Člověk prostě pracuje, aby dostal peníze na živobytí, a je-li tu i nějaká další motivace, pak je tato už podružná. Peníze jsou tu to hlavní.

tři euromince

Jenže sjednává-li se někde výše takové výplaty, neměl by člověk podceňovat pochopení všeho toho, co se s ní pojí. Protože by případné nepochopení čehokoliv nemuselo později, ve výplatní den, potěšit.

Vezměte si třeba takovou hrubou mzdu. Zaměstnavatel ji člověku nabídne a člověk se pak těší v případě, že to nepochopil, na zde slíbené peníze. Které ale nakonec nedostane. Protože hrubou mzdu zaměstnanci na ruku nedostávají. Ti dostávají na ruku až mzdu čistou, a to neznamená tytéž peníze, pouze opláchnuté pod vodou nebo otřené.

stříbro mince

Čistá mzda se prostě vypočítá z té hrubé, a to tak, že se z hrubé mzdy strhnou daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění, případě další odvody. Což je ve výsledku nepříjemné pro ty, kdo očekávali, že dostanou onu slíbenou hrubou mzdu celou. A může-li někomu pomoci něco předejít takovému pozdějšímu rozčarování, je to skutečnost, že pomůže s výpočtem toho, co se nazývá čistá mzda https://www.kalkulackacistemzdy.cz/. Do této internetové kalkulačky se totiž zadá jenom nezbytné minimum údajů, a rázem se ví, kolik bude člověku z hrubé mzdy strženo a kolik reálně dostane.