Sladká Indie: poznejte červený Jaipur

·         Jaipur [Džajpur], cíp zlatého indického trojúhelníku
Co je to onen trojúhelník? To jsou tři největší turistické destinace v celé Indii. Dillí, Agra, a a Jaipur. Zatímco v Dillí se toho najde mnoho, co byste zde měli navštívit, v Agře se nachází jedno z těch největších tahounů turistů – romantický Taj Mahal.

Tohle město je podle mnohých cestovatelů jedním z nekrásnějších míst celého Rádžastánu, tedy Indické provincie.
–          Proč je zdejší pevnost natřena na růžovou barvu?
Podle místních to značí přívětivou tvář města, přátelskost a pohostinnost, zkrátka samé pozitivní vlastnosti.
–          Co najdete v Jaipuru?
Hlavně bazary, paláce, historická centra, sedmihvězdičkové hotely, a mnoho památek, které je třeba si prohlédnout ve dne i v noci.

V čem spočívá jedinečnost Jaipuru?

Hlavně v tom, že tohle město bylo plánované. Vlastně se na úplném počátku osmnáctého století snilo o tom, že vznikne město, které bude postaveno odnikud, prostě na zelené louce. Mělo tady být vybudováno sídlo panovníka, který sem chtěl přesídlit z města Amber, a to nikoli protože se mu zde líbilo, ale proto, že jeho poddaní se stali v podhůří neuživatelní, takže šli za zelenějšími pastvinami.
Město bylo postaveno bengálským učencem – ten vytvořil dokonalý plán města, který byl na svou dobu neskutečně moderní. Hlavní třída je široká více než třicet metrů, všude je v ulicích dostatek místa na veškerou potřebnou infrastrukturu a všechny ulice mají pravidelné tvary v pravých úhlech. Celé město je velmi zdatně rozděleno jako kastovní systém.

–          Navštivte Hawa Mahal
Nebo jak se mu říká v češtině, Palác větrů. To je nejzajímavější a turisticky nejoblíbenější stavba v celé provincii. Tvar stavby, která je jemně růžová, vypadá jako koruna Krišny, jednoho z nejdůležitějších indických bohů.
Pokud chcete tohle město skutečně poznat, nevydávejte se na prohlídku v autě, ale sáhněte po kole. Budete sice tak trochu za exota, ale určitě si Jaipur lépe užijete právě na kole.