Nikdy nenechávejte batole při koupání bez dozoru

Mějte dítě pod kontrolou

Koupel miminka vyžaduje především neustálý dozor. Tomu by také měla odpovídat příprava samotné lázně. Veškeré pomůcky si nachystejte s předstihem a mějte je po ruce, neustálé odbíhání pouze odvádí pozornost. Nachystejte si včas také protiskluznou podložku, odolnou vůči působení vody, a pohybujte se v koupelně ve vhodné obuvi, nebo nejlépe naboso.
batole při koupání.jpg
Kojenci nesmí za žádných okolností zůstat ve vaně s vodou sami, a to ani několik vteřin. Jsou známy případy, kdy malé děti utonuly ve vaničce, kde bylo pouhých několik centimetrů vody. Tragickým následkům takového počínání předejdete pouze vaší přítomností, kterou zaměříte na samotný proces koupání. Nespoléhejte ani na žádné podpůrné pomůcky – podložky nebo desky, které by batole ve vaničce mohly teoreticky fixovat v požadované poloze.

Rozptylování televizí nebo mobilním telefonem

Nenechte se rozptylovat hudbou a především rozhlasovým nebo televizním vysíláním. Pamatujte na to, že jste vy a vaše ratolest v neustálém kontaktu. Televize je obecně považována v tomto směru za jeden z nejhorších elementů. Stejně tak mobilní telefon – ten do koupelny nepatří a měli byste dopřát sobě i dítěti dostatečné soukromí a klid.

Pozor na zranění

Odrostlejší batolata to svádí ve vaničce skotačit, pamatujte však na to, že vanička není bazén, a že se mohou v omezeném prostoru snadno zranit. K častým poraněním – popáleninám také dochází tehdy, jestliže dopouštíte k sedícímu miminku horkou vodu, vaše ratolest je živá bytost, nikoliv nádobí ve dřezu. Bohužel je takových případů v lékařských záznamech poměrně hodně.
šťastný dítě s úsměvem.jpg

Nespoléhejte na děti

Jediný, na koho se můžete při koupeli malého dítěte spolehnout, jste vy sama, váš manžel, nebo jiná dospělá osoba z rodiny, které dítě důvěřuje. Nepřenechávejte koupání miminka starším sourozencům – dětem.

Sprchování

Očista batolat je ideální vždy v lázni s vodou, jejíž teplota odpovídá teplotě tělesné, sprchování je poměrně ošidné, neboť se tu často proud vody střídá chladný s horkým a ten může citlivou pokožku opařit.