Teplota chromatičnosti osvětlení

Tento odborný výraz je doslova rozhodujícím faktorem, jedním ze zásadních parametrů osvětlovací techniky. Bez této znalosti můžeme naše příbytky osadit nevhodnými světly, která mohou dokonce narušit náš spánkový cyklus.
vodní kanál

Serotonin versus melatonin

Serotonin je hormon, který se v těle vylučuje vlivem denního slunečního světla. Nejvíce jej máme v těle v letních měsících, kdy je délka dne v rozmezí od 14 do 16 hodin, a kdy se zpravidla probouzíme současně se slunečním úsvitem. Po západu slunce se v těle naopak tvoří melatonin, který nás připravuje ke spánku. Spánkový cyklus by měl být pravidelný, neměli bychom jej násilně narušovat nevhodným umělým osvětlením a dokonce není vhodný ani směnný provoz, práce v nočních hodinách.
pyramida paříž

Jaké osvětlení zvolit

Právě teplotou chromatičnosti bychom se měli řídit a brát ji za rozhodující měřítko. Tento technický výraz není nic jiného, než teplota barvy světla v Kelvinech. Pokud uvažujeme jemné odstíny bílého přirozeného světla žárovek, zářivek, výbojek atd., teplejší odstíny mají paradoxně nižší teplotu a chladné barvy naopak vyšší. Např. sodíková výbojka, která svítí oranžovožlutým světlem, má teplotu chromatičnosti kolem 2000 K, naopak namodralé chladné světlo vykazuje hodnotu přes 5000 K.
V zásadě platí, že čím nižší teplota, tím více relaxace a uvolnění. Pro navození pohody zejména před spaním je ideální teplá, nažloutlá barva 2000 – 3500 K, naopak pro udržení stavu bdělosti na pracovišti, nad psacím stolem, nebo v kuchyni je ideální kolem 5000 K .
západ slunce za polem
Kvůli přirozenému spánkovému cyklu jak pro člověka, tak i pro zvířata v přírodě, je vhodnější v obcích a městech volit teplejší odstíny barev i ve veřejném osvětlení, v současné době naštěstí dominují v této oblasti sodíkové vysokotlaké výbojky, jejichž světlo je pro tyto účely ideální. A pokud některé obce přechází na LED diodová světla, měly by zvážit především teplotu světelného zdroje, aby nebyla v nočních hodinách příliš chladná, nebo aby ji bylo možné časovými relé měnit podle potřeby, dejme tomu do 21 hodin chladnější barvu a mezi 21. a 6. hodinou teplejší odstíny barev.