8 bodů pro úspěšný výběr dětské koloběžky

1.          Kolik koleček potřebujeme

Dvojkolové koloběžkyjsou vhodné pro děti, které se už naučily určité stabilitě a jsou jistější v jízdě, respektive jsou určeny pro děti od 3 let věku.
Trojkolové a čtyřkolové koloběžkyjsou ideální pro nejmenší děti, které ještě nemají jistotu stability při jízdě a ještě se teprve učí samostatné obsluze koloběžky, jako je brzdění, odrážení a ovládání. Jsou určeny pro děti od 2 let.
Trojkolové koloběžkymají dvě kola vepředu nebo vzadu. Bezpečnější varianta je ale se dvěma kolečky vepředu, protože má omezený úhel otočení řídítek, což zabraňuje nechtěnému pádu.
chlapeček na koloběžce

2.          Výška a hmotnost dítěte

Nevybírejte jen podle věku dítěte, ale i dle jeho individuálních nároků na parametry. Ideální jsou výškově nastavitelná řídítka. Dodržování maximální nosnosti je nezbytné taktéž. V opačném případě by se dítě mohlo zranit nebo se koloběžka rychleji opotřebí.
 

3.          Materiál koloběžky

Plastová konstrukcese využívá častěji pro nejmenší, kde není nárok na velikou zátěž a naopak dítě potřebuje mít konstrukci odlehčenou.
Kovová konstrukceje výhodná, co se týká odolnosti materiálu, ale pro menší děti je špatně ovladatelná.

4.          Materiál koleček

Pěnová kolečka
Jsou skvělá na jízdu v nerovném terénu, protože jsou měkká, a tím přiléhají k povrchu. Nevýhodou je ale menší odolnost, rychleji podléhají zkáze, stačí malá dírka a skrze vlhkost se kolečko začne drobit.
Nafukovací kolečka
Výhodou je vysoká odolnost a pohodlí při jízdě. Můžeme zavítat i do přírodního terénu. Musíme se však zaměřit opět na věk a zdatnost dítěte. Kolečka by neměla být příliš velká, protože se taková koloběžka hůře ovládá a je těžší.
Polyuretanová kolečka
Jsou odolná, vydrží i tu nejvyšší zátěž. Problémem je, že k povrchu nepřiléhají dostatečně, jízda je tedy více „vyklepaná“. Kolečka jsou však rozdělena do stupňů tvrdosti. Čím je číslo nižší, tím je kolečko měkčí. Příliš měkká kola však podléhají rychlejšímu opotřebení, proto se doporučuje nesáhnout pod hranici s označením 76A.

5.          Kvalita ložisek

Obecně se značí čísly (indexy) 3, 5, 7 a 9. Čím je index vyšší, tím by mělo ložisko zajistit rychlejší jízdu kol. Avšak každý výrobce má ložiska jinak kvalitní, proto se raději poptejte na více informací u prodávajícího.
U dětí mladších 4 let se koloběžky s ložisky nedoporučují, protože by zvýšily rychlost koloběžky.
kluk na koloběžce

6.          Výběr brzdy

Nožní brzdaje jednodušší pro menší děti. Stačí stlačit „blatník“ koloběžky a zabrzdí.
Ruční brzda se doporučuje u dětí starších.
 

7.          Kvalitní konstrukce

Některé koloběžky jsou svařované ve spoji řídítek a stoupátka. Tato varianta se ale nedoporučuje, protože tento spoj je slabinou, dochází tedy k rychlejšímu zničení. Lepší varianta je bez svařování.
Co se týká skládání, pokud není nezbytné, třeba u menších dětí, raději jej vynechte. Konstrukce je tak odolnější, skládáním se koloběžka rychleji uvolňuje, a při jízdě se následně „viklá“.

8.          Bezpečnost

Určitě nezapomeňte na bezpečnostní „pomocníky“, které pomohou eliminovat úrazy, tj. přilbu, chrániče a reflexní vestu.