Bojovník proti vráskám

Co je kolagen?

Jedná se o základní prvek pojivových a podpůrných tkání. Řadíme ho mezi bílkoviny, které nejsou rozpustné ve vodě. Díky kolagenu je naše pokožka pevná a pružná a netrápí nás bolesti kloubů. Kolagen tvoří téměř 30 % všech bílkovin těla. S přibývajícím věkem množství této látky v těle klesá, vznikají tak vrásky a dostavují se bolesti kloubů a šlach. Trpí i vaše vlasy a nehty. Kolagen začíná ubývat z těla již kolem 30. roku života, pleť postupně ztrácí pevnost a elasticitu a tím i schopnost vázat vodu. Je potřeba kolagen pravidelně doplňovat do těla. Nejúčinnější je tzv. hydrolyzovaný kolagen.

kolagen na pleť

Jak doplnit kolagen do těla?

Způsobů, jak dostat látku proti stárnutí do těla je mnoho. Jedno z nejrozzuřenějších řešení je formou doplňků stravy s kolagenem. Bývají v podobě tablet nebo prášku, který se dá přimíchat do jakéhokoliv jídla či pití. Tvorbu kolagenu lze podpořit vyváženou stravou a doplněním vitamínu C, který má vliv na produkci. Co zařadit do jídelníčku? S kolagenem vám pomohou potraviny jako jahody, voda s citronem/limetou, brokolice, zelí česnek, cibule, maso, sýry a mléčné výrobky, vaječný bílek atd.

kolagen

Co je hydrolyzovaný kolagen?

Jak je výše zmíněno, jedná se o nejúčinnější formu kolagenu. Tuto látku můžeme naleznout také pod pojmem kolagenní peptidy. Jsou to malé bioaktivní molekuly s dobrou vstřebatelností do těla tím jeho vysokou účinností. Nejlepší hydrolyzovaný kolagen je původu rybího. Tento typ nepomáhá příliš s bolestmi kloubů, spíše se je to pomocník s vlasy, nehty a pleť. Nejšetrněji vyráběné jsou za studena lisované, díky této metodě se stává ještě účinnější a pyšní se vysokou schopností vstřebatelnosti buněk. Tuto vlastnost bychom jen marně hledali u nativního kolagenu nebo přírodního kolagenu, který je pro organismus obtížně zpracovatelný. Hydrolyzovaný kolagen lze sehnat ve dvou formách – v tekuté formě nebo kolagen v prášku. Forma nehraje roli ve funkčnosti, na efekt také nemá vliv či se jedná o čistou látku nebo jestli je to komplex více látek např. s vitamínem C. Skvěle také funguje s kyselinou hyaluronovou nebo biotinem.