Jak vybrat správnou nemovitost

Je to tady! V prasátku už máte něco málo naspořeno a chystáte se k dospělému kroku pořídit si vlastní bydlení. Na co byste při výběru neměli zapomenout?
V prvé řadě si ujasněte, jestli chcete byt nebo dům. Možná se to jeví jako triviální rada, ale věřte, že zpětně litovat koupě jednoho nebo druhého může kalit rodinnou pohodu po dlouhá léta. Byt je levnější a také pohodlnější na údržbu, s menšími nároky na případné dojíždění. Výhodou domu je vlastní pozemek a zahrada, dům poskytuje více svobody pro život. Každému vyhovuje něco jiného, proto se rozhodujte čistě podle svých tužeb a potřeb.
domeček v trávě
Jedním z nejdůležitějších faktorů při rozhodování o koupi nemovitosti je lokalita. Váš vysněný domeček může být sebehezčí, ale pokud se nachází na „samotě u lesa“ a vy nemáte v rodině ani jedno auto, asi to bude problém. Zvažte všechny faktory: dostupnost do města, popř. centra, dopravní spojení (vlakové i autobusové), školky a školy, možnost kulturního vyžití, budoucí sousedé. Buďte moudří, nezavírejte oči před tím, co nechcete vidět. Nestyďte se ptát. Na dané místo zajeďte během týdne i přes víkend, v různých denních hodinách. Na mapě zjistěte, co se nachází v okolí. Myslet například i na nedalekou železniční trať, čističku nebo továrnu.
Velmi podrobně se seznamte se stavem nemovitosti. Zajímejte se o stáří i rekonstrukce (plastová okna, podlahy, rozvody). Vyžádejte si příslušné dokumenty. Neciťte se trapně, vy jste kupce, máte právo vědět všechno. Máte-li vážný zájem o konkrétní nemovitost, přizvěte si na prohlídku odborníka. Investice se vám vyplatí. Zároveň nezapomeňte na případné právní vady. Pokud nemovitost nějaké má, poraďte se.
Nezanedbatelná je rovněž velikost domu nebo bytu. Raději mějte již dopředu představu, protože jakmile se do nějaké nabídky zamilujete, budete mít tendenci ji obhajovat, nicméně později byste mohli litovat. Přemýšlejte v přítomnosti, ale nezapomínejte na budoucnost. Nemovitost nekupujte na pár let, proto zvažte, kdo v ní bude bydlet nyní a kdo za deset, dvacet let. Buďte realističtí a volte zlatou střední cestu, ani přehnaně velké, ani zbytečně malé bydlení
klíče v zámku
Cena hraje klíčovou roli. Pečlivě zvažte své finanční možnosti, raději trochu pesimističtěji, protože banky vám mohou při vyřizování hypotéky dát pořádně zabrat. Při koupi se neunáhlujte, prozkoumejte trh, neplaťte více, než je běžné. Zároveň věnujte pozornost příliš nízké ceně, pravděpodobně bude něco v nepořádku. Ač to neradi slyšíme, ceny nemovitostí stále stoupají, takže buďte ke všem podhodnoceným nabídkám velice obezřetní.
 
To, co nakonec rozhodne o vaší koupi je pocit, který v bytě či domě máte. Šestý smysl vám napoví, jestli právě zde bude vaše „doma“, takže ho pro jistotu neignorujte.