Klasický bylinný likér

Je pravda, že holdování alkoholu není zrovna tím nejlepším, co bychom pro své zdraví mohli udělat. Mnohé studie však připouští, že menší dávky mohou být naopak pro naše těla i mysl prospěšná. To samozřejmě platí hlavně o alkoholických nápojích vytříbené kvality, nikoliv o pochybných dryácích, které je možné pořídit si někde u stánku. Mezi kvalitní alkoholické nápoje se rozhodně řadí bylinné likéry, které jsou oblíbené mezi širokými vrstvami obyvatelstva. A v takové dobré společnosti je i světoznámá Becherovka.
rozlité červené víno

Vše začalo u Josefa Vituse Bechera, který se považuje za otce známého likéru. Ten v roce 1802 započal díky získané licenci od města s výrobou různých typů likérů, které však měly svou kvalitou daleko do nápoje, který známe dnes. Ten, alespoň ve své základní podobě, spatřil světlo světa až po pěti letech, v roce 1807. V té době začal vyrábět likér dle receptu, který mu zanechal jeho anglický přítel doktor Frobrig. A ten měl tak velký úspěch, že se jeho recept začal předávat z generace na generaci až do dnešních dnů .
sklenice likéru

Základem každého bylinného likéru jsou pochopitelně přísady ve formě bylinek a v tomto ohledu není Becherovka žádnou výjimkou. Možná vás trochu překvapí, že ne všechny bylinky pocházejí z našich luhů a hájů. Některé přísady jsou až z dalekého Zanzibaru, případně zemí Střední a Jižní Ameriky. Složení je samozřejmě tajné, stejně tak není znám ani celý postup výroby. Dává to smysl, jinak by si mohl Becherovku vyrábět úplně každý s dostatečným vybavením, což by firmu asi příliš nepotěšilo. A zisky z tohoto nápoje jsou skutečně vysoké. Vždy každý rok se vyrobí více než sedm milionů litrů Becherovky, což je neskutečné číslo. Už z tohoto údaje je jasné, že se likér neprodává pouze u nás nebo v sousedním Slovensku, ale distribuuje se do celého světa. Jedná se tak společně s plzeňským pivem o nejznámější český nápoj.