Na výlet do Cornwallu poznávat přírodu

Tato nepříliš častá destinace pro dovolenou či výlet nabízí výhodný krok dopředu pro ty, kteří nevědí, jak obzvláštní nabídky svých cestovních služeb.

Eden Project
Tento skvost turista odhalí v jihozápadní části Anglie v hrabství Cornwall. Mezi odvážný projekt upozorňující na ekologické nebezpečí, které lidstvu hrozí a nabádá k ohleduplnosti se řadínejvětší skleníkový komplex světa Eden. Cílem je ochrana velkého množství rostlinných druhů naší planety. O vztahu lidstva k rostlinám promlouvá vzdělávací centrum „Core“. Zde si návštěvníci mohou interaktivní cestou ukázat negativní dopady lidské činnosti. Dále je možnost přípravy čerstvé ovocné šťávy přímo z rostliny. Není zde opomenuta ani recyklace. Zájemci si zkouší vytvořit eko hudební nástroje z odpadních materiálů. Zahradní areál je šetrný k přírodě. Energie je získávána z větrné elektrárny a maximálně se využívá dešťová voda. Celé toto dílo je postaveno na nevyužité jámě kaolínu. Každý skleníkový dóm v sobě skrývá jedno z podnebných pás: tropický deštný prales, subtropickou i středomořskou část.
st ives přístav
Pokud se turista vydá z národního parku New Forest na delší túru, pak je mu určena turistická trasa SouthWest Coast Path, která je svou délkou 960 kilometrů nejdelší britskou značenou trasou vůbec. A právě zde přijíždí nadšenci, aby zdolali čtrnáctidenní okruh po cornwallském pobřeží.
Je libo vodu nebo vzduch
Čím dál tím více se do povědomí milovníků pozorování ptáků dostává původní slovo "birdwatcheři". Nyní už jen zkráceně "birdeři". Ti tráví hodiny a hodiny sledováním ptáků. Má to pro ně stejně uklidňující efekt jako pro rybáře čekání na tu správnou rybu. Západní Cornwallje na přelomu léta a podzimu vyhledávaným místem. Jednak kvůli mořským druhům, dále pak pro pozorování tažných ptáků. Turisté, kteří nepatří ke znalcům této zvířecí říše, ale rádi by absolvovali nějaké to pozorování, mohou navštívit ostrůvek Lundy, který je nejen pro své skvělé podmínky vyhledávaným místem potápěčů, ale je především hnízdištěm buřňáka, bělokura, chřástala či papuchalka. Ke strmým pobřežním útesům se přepraví pravidelnou lodní linkou. Odkud mohou sledovat přeplněné pobřežní racčí kolonie.
st ives
Ovšem ani výše zmínění rybáři nejsou o svůj zážitek ochuzeni. Rybářské výpravy mezi lodní vraky spočívající na dně zátoky spojené s lovem mořských úhořů a tresek se dají snadno domluvit v místních rybářských klubech.
Projížďky na historických kánoích, starodávných loďkácha dalších typech plavidel se nabízí návštěvníkům národního parku s přírodní rezervací v oblasti zvanéWest Country. Pro příznivce kanoistiky jsou v okolí města Exeter půjčovny kajaků. Také se zde pořádají tradiční „pádlovací akce“, případně víkendové vodácké výpravy.