4TET dostane každou generaci!

V hledištích kulturních zařízení najdeme na koncertech tohoto ojedinělého uskupení zástupce všech generací, protože svým neotřelým a nápaditým projevem osloví děti i dospělé.
Toto vokální seskupení založil v roce 2002 známý zpěvák Jiří Korn, oslovením dalších skvělých umělců, jako jsou David Uličník, Jiří Škorpík a David Kollár. Hudební nástroje u nich nenajdeme. Vystačí si totiž pouze se svými dokonalými hlasy.
sedící lidé
Jejich tenor, dva barytony a bass, dávají dohromady úžasný celek, který je precizně propracován, což je největší zásluhou Jiřího Korna. Ten je znám jako velký Perfekcionista. To vše je zárukou úžasného zážitku čistého poslechu zajímavě aranžovaných světově známých skladeb jako je například Tears In Heaven, Addams Family, Lion King. Na své si přijdou i milovníci českých skladeb, které určitě potěší opravené skladby s názvy Prstýnek, Je jaká je, či Znala panna pána. Většina těchto písní pochází ze tří vydaných CD, která skupina vydala během svého sedmnáctiletého působení.
kovový mikrofon
V průběhu roku vystupuje 4TET v sálech kulturních zařízení po celé republice, ale bývá také častým hostem a ozdobou na významných prestižních událostech různých organizací a firem.
Nezřídka se s nimi můžeme setkat v rámci různých letních festivalů (r. 2007 vystoupilo uskupení v pozici hosta na Mezinárodním hudebním festivalu Petra Dvorského, před vyprodaným hledištěm). Tehdy jim ve stoje svým potleskem poděkovalo více než 4000 diváků, a tento fakt mluví už sám za sebe.
Tento kulturní zážitek tedy lze vřele doporučit všem generacím a nebudete určitě ani na okamžik litovat. Líto vám naopak bude skutečnosti, že koncert tak rychle uběhl..  
Jenom je třeba včas zakoupit vstupenky, protože pro velký zájem bývají vždy velice rychle vyprodány. Nezbývá tedy, než navštívit portál s prodejem vstupenek a objednat.

Obrazy pana Čapka

Pan Josef byl nadaný všestranně o čemž svědčí jeho dílo. Mimo obrazů překládal básně (v koncentračním táboře), dělal scénografii, a samozřejmě, stejně jako jeho bratr psal. Nedá se říci, že by nedosáhl jeho slávy. To ne. Fakt je prostě takový, že svět zná více Karla Čapka nežli Josefa. Přitom to byl on, kdo vymyslel slovo robot, když jej poradil svému bratrovi. Tak se to alespoň traduje.

Nejznámější je však jeho tvorba coby malíře. Jako mladý studoval Colarossiho akademii, což tehdy byla umělecká škola v Paříži. Dnes již neexistuje, byla zrušena ve třicátých letech minulého století.
malování štětcem

Ilustroval několik knih, převážně dětských, jako například Edudant a Francimor, nebo Kluci, hurá za ním. Také ilustroval některé bratrovy věci.

Byl pak členem několika skupin, například Mánes, nebo Tvrdošíjní a v této době byly jeho výstavy hojně navštěvovány. Jeho obrazy prostě přitahovaly. Jmenujme jen pár za všechny. Jsou to například Matka s dětmi, Piják, Hra, Koupel nohou, Brázdy, Zpívající děvčata, Kluci s kozou, Váza s květinami, Na jahodách, Myslivci v hospodě, Touha a další, hlavně ty, o kterých budu psát níže.
malířské potřeby

V roce 2013 se v   londýnské aukční síni Sotheby's prodal jeho dvoustranný obraz z roku 1915 za částku 265 250 liber, což je bez trochy drobných skoro osm milionů českých korun. Na přední straně je olejomalba Kubistická krajina, zatímco na straně rubové je malba ženy nazvaná Rozjímání.

O dva roky později byl vydražen obraz Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920. Toto dílo se vydražilo za necelých 13 milionů korun.
malířský stojan

Na našich domácích aukcích drží rekord další obraz pana Josefa Čapka, a to Dívka v růžových šatech. Ten se prodal za dvanáct milionů korun.

Vidíme tedy, že pan Čapek přinesl hodnoty velké „duševní“ hodnoty, které se nyní bohužel převádějí na hodnoty finanční.

Je to velká škoda, ale takový je svět a už se asi nedá změnit.

Čím více se tančí, tím více se ušetří

Máte rádi noční život? Jsou města a místa, kde to doslova nočním životem dýchá. Jestliže někdy navštívíte Londýn, zkuste se podívat do jednoho zajímavého nočního klubu. Jmenuje se CLUB4CLIMATE a není to jen tak obyčejná dupárna. Klub založil ekologický aktivista a politik Andrew Charalambous. A právě šetření životního prostředí měl jeho zakladatel na mysli především.
světelné efekty
·        Jedno z překvapení, které je s ekologií přímo spojeno, vás čeká už u vchodu.
·        Návštěvník, který přijel svým vozem, zaplatí deset dolarů vstupného.
–         Přišli jste pěšky?
–         Přijeli jste na kole?
–         Dopravilo vás sem metro?
Tak neplatíte nic.

Tanec v klubu chrání naši planetu

Od vstupu vlastně už z údivu nevyjdete. Uvnitř vás zaujme podlaha, která je zalitá umělou mlhou a problikává tu celá řada laserových paprsků. Tato podlaha je první svého druhu na světě.
·        Čím je tak výjimečná?
·        Vysává z vás energii.
Dělá to ale naprosto ekologicky a bezbolestně, takže to vůbec nepoznáte. Parket je piezoelektrický. Toto zvláštní slovo možná vyvolá v někom obavu a řekne si, že raději na takový parket ani nevstoupí. Není to ale nic nebezpečného.
–         Parket prostě jen dokáže kinetickou energii, kterou vyvíjí tanečníci, proměnit na elektrický proud.
noční klub

Den, kdy je slušná návštěvnost, pokryjí návštěvníci tancem až šedesát procent energetické spotřeby tohoto klubu. Právem se tedy majiteli klubu přezdívá doktor Země. Jeho experimenty, které jsou vždy v souladu s ochranou životního prostředí, ho mnohdy vyjdou na pěkné peníze. Vzhledem k tomu, že jsou na jeho kontě v přepočtu tři miliardy korun, může si nějaký ten experiment určitě dovolit. Podmínky v klubu jsou přísně ekologické i pro personál. Jestliže odhodí některý ze zaměstnanců odpadky do špatné nádoby, může si hledat místo jinde. Klub pochopitelně používá téměř výhradně recyklované vybavení.

Přírodní náboženství – cesta ke klidu a míru

Napadlo by Vás někdy uctívat například dub, slepici nebo vítr? Přesně to dělají vyznavači přírodních náboženství. V poslední době se k nim ubírá čím dál víc lidí. Důvod je snadný. Ve většině případů nám nenařizují navštěvovat svatyni, modlit se, obětovat. Navíc plynou z vyjádření úcty k přírodě, která tu byla již dávno před námi a náš obdiv si zaslouží.
domorodci 

Tetovaní kanibalové

Nejznámějším přírodním náboženstvím a zároveň nejstarším náboženstvím vůbec je takzvaný ANIMISMUS. Jeho uctívači věří, že vše má svoji „animu“, tedy „duši“, a to dokonce i po smrti. Jejich nemalé procento se netají sklony ke kanibalismu. Z toho důvodu se s nimi můžete setkat pod označením „lovci lebek“. Mezi kontroverzní vyznavače patří kmeny Konyak a Apatani, do jejichž tajemstvím opředené spirituality se nám ještě nepodařilo zcela proniknout. Jejich členy poznáte na první pohled podle přítomnosti četných barevných tetování a piercingů na neobvyklých místech.
 tribal domorodci

Léčitelé v rauši

ŠAMANISMUS je spojován především se změněným stavem vědomí, ke kterému dochází nejčastěji pomocí přírodních drog, jako jsou ayahuasca, konopí, nikotin, kaktus nebo lysohlávky. Šaman, tedy uctívač šamanismu, je pak údajně schopen mimo jiné léčit, komunikovat s duchy, předpovídat budoucnost nebo se přeměňovat ve zvířata. V moderní společnosti rapidně roste počet falešných šamanů, kteří za své „léčitelské“ schopnosti požadují vysoké částky od lidí, kteří se alternativní léčbě oddávají z poslední naděje na uzdravení.

žena a zvířata

Obávaní proroci

K nejvyspělejším civilizacím vůbec patřili MAYOVÉ. Lidstvo obohatili mimo jiné rozvojemna poli astronomie, matematiky, architektury, písemnictví a mytologie. Pravděpodobně z toho důvodu jejich proroctví konce světa v roce 2012 nenechalo v klidu jediného živáčka. Stejně jako jiná přírodní náboženství věřili Mayové v sílu rostlin a zvířat. Pouhé utrhnutí listu může podle nich vyvolat nezvratitelné změny ve světě. Aby se co nejvíc podobali zvířatům, nosili všemožné předměty ve zvířecích tvarech a údajně se v ně uměli i proměňovat.
 
Ať už si myslíme, že se přírodní náboženství ocitají za hranicí normality, či nikoli, rozhodně jsou pro lidstvo velikým přínosem nejen z hlediska mytologického a léčitelského.