Klenot hraničního výběžku na soutoku Kamenice a Labe

Hřensko je výjimečná obec, která se může pochlubit několika zajímavými raritami. Veškeré dění je naprosto přizpůsobeno turistickému ruchu, a to ze zcela zjevných důvodů. Tím prvním je jeho strategická poloha. Všechny domy byly postaveny podél říčky Kamenice, která v těchto místech tvoří soutok se širokým labským korytem. Jde zároveň o příhraniční oblast, několik stovek metrů od centra obce byl v minulosti zřízen hraniční přechod (tehdy do Německé demokratické republiky – NDR).
turisté na lodi
Dalším důvodem obrovského zájmu návštěvníků je výchozí bod k výletům do údolí Kamenice obklopeného pískovcovými skalami. Překrásné soutěsky jsou tu největším turistickým magnetem, zájemci jsou převáženi na loďkách, plavba je doprovázena odborným výkladem a všechny tyto atraktivní cíle jsou navzájem propojeny v rámci naučné stezky.
Hřensko je také místem, odkud se lidé vydávají k Pravčické bráně. Tento pozůstatek mořského dna z doby prvohor, který vymodelovala eroze do podoby kamenného pískovcového mostu, je unikátním přírodním výtvorem.
zámek děčín

Zachovalé historické domy pod strmými skalními stěnami

Historie obce se datuje až do patnáctého století, prvními domy byly objekty pohostinství, které nabízely nocleh a stravu vorařům, svážejícím dřevo z Kamenice směrem k Labi. Největší rozvoj byl zaznamenán v době panování Aldringenů, většina domů byla postavena již na počátku 19. století a v té době tu také vznikl vůbec první Horský spolek v tehdejší monarchii.
děčínský hrad

Parníkem z Děčína

Jestliže se do těchto končin chystáte na celodenní výlet, anebo dokonce na dovolenou, měli byste využít služeb říční dopravy a plavit se do Hřenska po Labi z Děčína. Je to mimořádný zážitek, co pobyt neuvěřitelně zpestří. Cestu lze naplánovat i s turistickým průvodcem a koncipovat ji jako skupinovou akci, nebo program přizpůsobit individuálním potřebám.

Krásy Blanenského lesa

Pro někoho je výšlap na nějakou horu nebo vysoký kopec tím nejkrásnějším adrenalinovým zážitkem. Pro nás ostatní je to noční můra. Přesto bychom se rádi nechali opájet krásou, kterou lze vidět jen z té nedostupné výšky.
budovy v českém krumlově
§  Pokud i vy patříte do této skupiny poněkud pohodlnějších cestovatelů, nechte se prostě na vysněný kopec dopravit.
§  A nemám na mysli vršky Himalájí, kde byste museli přemlouvat nějakého místního Šerpu, aby si vás naložil na záda.
Zůstaneme doma a vybereme si některý z našich kopců, na který se necháme vyvézt lanovkou. Krásný výhled je z nejvyšší hory jihočeského Blanenského lesa, která dostala název Kleť. První pohodlní turisté mohli této vymoženosti využít už v roce 1961.
§  Až v klidu a pohodě absolvujete „výstup“ dlouhý téměř tisíc osm set metrů, můžete navštívit zajímavou astronomickou observatoř.
§  Jestliže jste po tomto výkonu ještě ochotni vyšlápnout sto deset schodů, dostanete se o dalších dvacet metrů výše útrobami nejstarší kamenné rozhledny „Josefova věž“, kterou tu nechal vybudovat kníže Josef II. ze Schwarzenbergu.
o   Za příznivého počasí dohlédnete až k dalekým Alpám nebo můžete vidět i známou jadernou elektrárnu Temelín.
A abyste si přeci jen trochu zasportovali, tak je možné využít půjčovnu terénních koloběžek a z vrcholu se dostat téměř vlastními silami.
rozhledna s restaurací

Skvosty, které nám tu zanechali předkové

I v nižších nadmořských výškách na vás čekají krásy, které rozhodně nikde jinde na světě neuvidíte. Uvítá vás výstavní město Český Krumlov, které je proslulé nejen svou nádherou, ale také tím, že se v jeho centru nachází druhý nejrozsáhlejší zámecký areál v Čechách. Ale určitě u této barokní perly ještě své putování nekončete. Čeká na vás klášter Zlatá Koruna ze třináctého století, který dnes nabízí několik zajímavých prohlídkových tras. A ty rozhodně stojí za zhlédnutí.

Sladká Indie: poznejte červený Jaipur

·         Jaipur [Džajpur], cíp zlatého indického trojúhelníku
Co je to onen trojúhelník? To jsou tři největší turistické destinace v celé Indii. Dillí, Agra, a a Jaipur. Zatímco v Dillí se toho najde mnoho, co byste zde měli navštívit, v Agře se nachází jedno z těch největších tahounů turistů – romantický Taj Mahal.

Tohle město je podle mnohých cestovatelů jedním z nekrásnějších míst celého Rádžastánu, tedy Indické provincie.
–          Proč je zdejší pevnost natřena na růžovou barvu?
Podle místních to značí přívětivou tvář města, přátelskost a pohostinnost, zkrátka samé pozitivní vlastnosti.
–          Co najdete v Jaipuru?
Hlavně bazary, paláce, historická centra, sedmihvězdičkové hotely, a mnoho památek, které je třeba si prohlédnout ve dne i v noci.

V čem spočívá jedinečnost Jaipuru?

Hlavně v tom, že tohle město bylo plánované. Vlastně se na úplném počátku osmnáctého století snilo o tom, že vznikne město, které bude postaveno odnikud, prostě na zelené louce. Mělo tady být vybudováno sídlo panovníka, který sem chtěl přesídlit z města Amber, a to nikoli protože se mu zde líbilo, ale proto, že jeho poddaní se stali v podhůří neuživatelní, takže šli za zelenějšími pastvinami.
Město bylo postaveno bengálským učencem – ten vytvořil dokonalý plán města, který byl na svou dobu neskutečně moderní. Hlavní třída je široká více než třicet metrů, všude je v ulicích dostatek místa na veškerou potřebnou infrastrukturu a všechny ulice mají pravidelné tvary v pravých úhlech. Celé město je velmi zdatně rozděleno jako kastovní systém.

–          Navštivte Hawa Mahal
Nebo jak se mu říká v češtině, Palác větrů. To je nejzajímavější a turisticky nejoblíbenější stavba v celé provincii. Tvar stavby, která je jemně růžová, vypadá jako koruna Krišny, jednoho z nejdůležitějších indických bohů.
Pokud chcete tohle město skutečně poznat, nevydávejte se na prohlídku v autě, ale sáhněte po kole. Budete sice tak trochu za exota, ale určitě si Jaipur lépe užijete právě na kole.

Bolest a voda v uchu

Počasí letošního léta nám skutečně dopřává krásné a horké počasí. Mnozí, hlavně děti, tráví u vody spoustu času, vždyť je doba dovolených a prázdnin. Potápění je skvělý sport, plavání s hlavou pod vodou nebo skoky do vody také, ale pro některé to může skončit i bolestivým zánětem zvukovodu. Toto onemocnění má přezdívku také jako „onemocnění letních měsíců“.
zábavné koupání.jpg
Prevence

Naše babičky nám vždy radili, poskoky na jedné noze, aby se nám voda dostala z ucha ven. Mnozí toto praktikují a rada jim pomáhá. V normálním případě, kdy je ucho zdravé, totiž voda sama vyteče a zvukovod vyschne. Někdy také pomůže vytírat ucho cípem kapesníku nebo ručníkem.
batole ve škopku.jpg
Komplikace

Ale může nastat problém, kdy je zvukovod zúžený nahromaděným mazem a voda vytéct nemůže. Někdy stačí změnit polohu těla, například při poloze ležmo a voda nakonec vyteče. Ale někdy ucho zůstane zalehnuté a pak stačí dva dny a ze zalehnutého ucha se rozvine bolestivý zánět zvukovodu,   obzvlášť potom, kdy je voda znečištěná. Lidé obvykle popisují zánět zvukovodu horší, než bolest středního ucha, zvláště velké bolesti hlavy, jako u migrény, pocit zalehnutého ucha, zarudnutí někdy i otok s hnisavým sekretem.
letící muž.jpg
Léčba

V tomto případě je nutno vyhledat neprodleně odbornou lékařskou pomoc. V žádném případě nepoužívat jakékoliv předměty, například vatovou tyčinku, a zavádět ji hlouběji ve snaze ucho uvolnit. Někteří odborníci radí, jako první pomoc, zakápnout bolestivé ucho čistým lihem. Není to kvůli desinfekci, ale někdy pomůže podrážděný zvukovod zklidnit. Lékař většinou provede výpach, někdy doporučí antibiotickou mast. Pokud se jedná o komplikace mazovou zátkou, provede její odborné odstranění. Pokud na zvýšený ušní sekret jsme více náchylní, je vhodné pravidelně navštěvovat odbornou ambulanci a nechat si ucho preventivně vyčistit. Někdy pomůže také používat při koupání plaveckou čepici, nebo ušní zátky.

Úniková hra je skvělá zábava, která vás pohltí

Jestliže vyzkoušíte jednu, můžete si být jisti tím, že budete chtít brzy vyzkoušet i druhou, třetí. A to i v případě, že půjde o vaši první únikovou hru vůbec. Úniková hra totiž vyvolává silnou závislost, s tím byste měli v každém případě počítat. A je vcelku jedno, kolik vám je let, tuto zábavu oceňují jak mladí, tak staří, každý si v ní najde něco pro sebe. Ať už je to dávka napětí, logické hádanky anebo dobrodružství. A to tím spíše, pokud vytvoříte tým. Čím více lidí hru bude hrát, tím více lidí se bude dobře bavit. A každý do týmu přinese něco svého. A vůbec nezáleží na tom, zda máte dobré matematické schopnosti a logické myšlení.

kousky puzzle

Jistě, k řešení logických hádanek a šifer se něco podobného vždy hodí, nicméně není to vše, co pro úspěch v únikové hře potřebujete. Úspěch záleží na mnoha různých okolnostech od selského rozumu až po dávku zručnosti. Stejně tak jako vůbec není důležité, zda jste někdy hráli únikovou hru v počítačovém provedení. Je pravda, že hlavní inspirací pro tento druh zábavy byly počítačové únikové hry, ve kterých se hlavní hrdina pokouší uniknout z nějakého prostoru s pomocí řešení logických hádanek. Nicméně i v případě, že jste počítačovou verzi této hry nikdy ani zdálky nespatřili, nebude to na žádnou závadu.

točité schody

Nicméně mnohem lepší, než si o únikové hře dlouho a barvitě povídat, je zmíněnou únikovou hru na vlastní kůži vyzkoušet takzvaně na živo. A k tomu stačí jen málo – rezervovat si svůj termín v některé nejbližší únikové místnosti. K dispozici vám tak je escape room Hradec Králové, stejně jako třeba escape room Kutná Hora a mnoho a mnoho dalších napříč celou Českou republikou. Vzhledem k tomu, jak je tato zábava oblíbená a jak strmě přibývá jejích fanoušků, naleznete únikové místnosti již v každém větším městě, takže vaší skvělé zábavě nestojí nic v cestě.