Na dospělých záleží, jaká bude další generace

Častá chyba rodičů je, že jejich cílem je řídit chování dítěte. Tedy, donutit ho, aby se chovalo vždy a všude správně. To, bohužel, není možné. Výchova není o ovládání. Naopak, je nutné, aby dítě spolupracovalo a učilo se spolurozhodovat.
Když ho pochválíte za správné jednání, bude mít dobrý pocit. A to je naším cílem.
Dost rodičů dělá tu chybu, že tráví čas naháněním svého potomka po bytě a snaží se ho ukáznit. Jenže to v něm vyvolává jen záporné pocity. A nejen v něm. Jestli se vám dělá šoufl ve chvíli, kdy víte, že musíte dítě ukáznit, je to špatná cesta.
děti v řece
Nechte ho, ať vám pomůže třeba s vařením. Samozřejmě, připravte se na to, že vytvoří nehorázný nepořádek. Nenadávejte, naopak, zachovejte klid a pošlete jej uklidit. Nabídněte mu pomoc, pokud by si nevědělo s něčím rady.
Dává to smysl.
Vzpomeňte si sami na svá dětská léta. Jak jste reagovali, když rodiče na vás křičeli? Udělali jste to, co chtěli, nebo jste se zatvrdili?
Důležité je, abyste nechali svého potomka o něčem rozhodovat.  Například mu nabídnete ke svačině výběr ze dvou jogurtů.  Samozřejmě, že ten, který uklidíte do lednice, bude muset sníst jindy, ale teď získá pocit, že smí rozhodnout.
Většímu dítěti dejte rozhodnout o koníčku, kterému se bude věnovat. Nenuťte jej do sportu, který nemá rád, nebo i když má smysl pro rytmus a hudební sluch, neznamená to, že jej musí bavit hraní na nějaký hudební nástroj.
kluci s knihou
Ano, chápu, že vidina vrcholového sportovce, nebo známého muzikanta, přemůže nejednoho rodiče, ale netlačte ho do ničeho. Nevadí, že bude „jen“ průměrným sportovcem, nebo muzikantem, důležité je, že ho to baví.
Výchova je od toho, aby se v dospělosti, samostatně a chytře rozhodovaly. Ti rodiče, kteří neustále své ratolesti vodí za ručičku a jen jim dávají „dobře míněné rady“, vychovají nesamostatné jedince, kteří budou naprosto neschopní se o sebe postarat třeba ve chvíli, kdy odejdou studovat a budou bydlet na koleji.
Je dobré naučit je, že nejdřív je práce, potom zábava.  Jestli se těší, jak doma po příchodu ze školy zasednou hned k počítači a budou si hrát, nasměrujte je nejdřív k práci. Nenechte se odbýt slovy, že to udělají až pak. Nedejte na výmluvy, že jsou domluvení s kamarády, že si nejdřív zahrají a oni už doma sedí a čekají.
Holt se budou muset naučit domlouvat na pozdější dobu. Všichni mají mobily, můžou se svolávat k hraní po vykonané práci.
 Pokud jednou nevynese koš a vy to uděláte za něj, protože se vám už zvedá žaludek ze zápachu, neudělá to ani příště, protože VÍ, že se nechcete rozčilovat a poukazovat na jeho lenost. Ale lepší je, dát mu ten smradlavý koš doprostřed pokoje a počkat. Uvidíte, že už nikdy nezapomene.
Mějte na paměti: Uděláte výjimku a vymstí se vám to.